01 жовтня 2011

Конференція "Після праці: робітничий рух у Східній Європі після розпаду СРСР"

Міжнародна конференція „Після праці: робітничий рух у Східній Європі після розпаду СРСР” відбулася з 19 по 21 вересня 2011 р. в Києві, зібравши разом дослідників та активістів, що працюють з темою робітничого руху у Східній Європі.


Значну увагу було присвячено показу документальних фільмів про становище робітників після розпаду СРСР, обговоренню ролі візуальних матеріалів для осмислення праці і робітничого руху в Східній Європі. Фільми і відео, представлені на конференції, були зняті авторами України, Польщі та Росії. Всі вони розповідають не тільки про суворі будні робочої і профспілкової боротьби, але також є прикладами фільмів, які знімалися у плідній співпраці кінорежисерів, соціальних дослідників, політичних активістів і самих робітників і профспілкових працівників. Зазначимо, що прикладом такого підходу також є класичні документальні стрічки Кена Лоуча про робітничий рух Великобританії.

Були показані фільми «Білий містечко» про протести польських медсестер; «Я - робітник» про лідера незалежної профспілки в нафтовидобувній галузі в російському Сургуті; «Гренельскі угоди» про те, як сучасні російські працівники сфери послуг бачать значення робочого протесту та солідарності сьогодні; документальне відео Світлани Баскова «Одне рішення - опір» про лівий і профспілковий рух в Росії на початку XXI століття. Режисерка також продемонструвала фрагменти зі свого нового художнього фільму „За Маркса”. Це кіно також присвячене саме робітничому руху, і переповідає історію створення профспілки на металургійному заводі одного з невеликих російських міст.

Круглі столи про робітничий протест у Східній Європі і в сучасному українському суспільстві слідували за відео-показами, доповнюючи візуальну документацію анґажованим інтелектуальним аналізом. Участь голови Міжнародної соціологічної асоціації, професора Майкла Буравого та молодих дослідників зі Східної Європи дозволила почати дискусію про перспективи соціологічних досліджень праці в контексті “публічної” соціальної науки і в солідарності з робітниками, коли робітники є не “об’єктами” дослідження, але суб’єктами і співавторами, а підсумком дослідження є вимога соціальних змін.

В рамках презентації архіву і дослідницького проектуПраця і робітничий рух в Українібула представлена незавершена версія відео Віталія Атанасова і Анастасії РябчукХерсонський машинобудівний завод”, що складається з інтервю із робітниками, які брали участь у протестах 2009 р. в Херсоні, а також відео-документації, що її збирали самі робітники. Завдяки показу інших некомерційних документальних фільмів відео про ХМЗ було представлене як частина певного контексту. Йдеться, про кіно і відео, в яких задокументовано становище робітників і робітничий рух, і представлена, перш за все, позиція самих робітників.

Захід проходив у Центрі візуальної культури Києво-Могилянської академії – одному з найбільш помітних культурних і дослідницьких майданчиків Києва. Центр візуальної культури має дуже тривалу традицію кінопоказів і дискусій, а також використання візуальних методів у дослідженнях.За останні роки в Центрі візуальної культури пройшло кілька конференцій, присвячених робітничому рухові, міському середовищі, мистецтва та освіти. Однією з ключових тем діяльності Центру є дослідження різних сфер життя в країнах Східної Європи після розпаду Радянського Блоку.

У другий день конференції обговорення стосувалося перспектив робітничої мобілізації. У круглому столі взяли участь Світлана Баскова, співробітники дослідницьких і правозахисних організацій, що займаються аналізом і моніторингом трудових відносин в Празі, Лідсі, Києві та Москві. Обговорювалися проблеми мобілізації трудящих, форм і методів протестів, пошуку нових форм вираження вимог робітників і профспілок. Кінорежисер Світлана Баскова поскаржилася, що практично немає зв'язку між мистецьким середовищем і робочим рухом, вкрай складно вийти на контакт з активістами профспілок. Багато виступали відзначили, що це пов'язано з процесами, що відбувалися на пострадянському просторі в 90-і роки, коли знищувалася соціальна інфраструктура, організації трудящих і профспілок піддавалися активному тиску з боку влади і великого бізнесу, а поняття «робочий» послідовно дискредитувало в ЗМІ та культурі .


Розклад конференції:

19 – 21 вересня, 2011
Староакадемічний корпус НаУКМА, 1-й поверх (вул. Сковороди, 2)

19 вересня, понеділок,
16:00 Ретроспектива фільмів Кена Лоуча: Питання лідерства (1981), На чиєму ти боці? (1984), «Миготливе полум’я» (1998)
19:00 Др. Майкл Буровой, (Університет Каліфорнії, Берклі, президент Міжнародної соціологічної асоціації) Соціальне дослідження праці після розпаду СРСР

20 вересня, вівторок
16:00 «Біле містечко» (Роберт Ковальськи, Магда Мосієвич, 2008)
«Гренельські угоди» (Давід Ріфф, Євгеній Фікс, Ілля Будрайтскіс, Ніколай Олєйніков, 2009)
«За Маркса» (Світлана Баскова, незавершений фільм)
19:00 Круглий стіл «Перспективи робітничої мобілізації в Східній Європі»
Світлана Баскова (режисерка, соціальна активістка, Москва), Марек Чанек (аспірант Карлового Університету, активіст «Ініціативи за права мігрантів-робітників», Прага), Зіновіус Цюпіус (докторант Університету Лідса, Центр трудових відносин, інновації та змін» (CERIC), Великобританія, Олександр Лехтман (соціальний активіст, співробітник інституту «Колективна дія», Москва)

21 вересня, середа
16:00 “Я – рабочий” (Анджела Абзалова, незавершений фільм)
Презентація проекту «Праця і робітничий рух в Україні: Архів і дослідження» та його сайту (http://laborarchive.blogspot.com/)
Херсонький машинобудівний завод (Анастасія Рябчук, Віталій Атанасов, незавершений фільм)
19:00 Круглий стіл “Характер робітничого протесту в пострадянській Україні: чому протестують і як артикулюють свої вимоги робітники” за участі українських профспілкових активістів (українською мовою)

Аудіо:
Круглий стіл "Перспективи робітничої мобілізації у Східній Європі" by vitaliy-atanasov

Лекція Майкла Буравого "Соціальне дослідження праці після розпаду СРСР"


Відео:

Фото: